Kde sme | Mapa webu | i-net  
 
  
MUDr. Andrej Zlatoś

Kontaktné alergény  

 

Kontaktné alergény

(zdroj:www.alergia.sk)

Veľké množstvo produktov môže byť alergénnych. Vymenujeme tie najhlavnejšie:


 

Kozmetické produkty


Kozmetické produkty (krémy, mydlá, spreje, antiperspiranty, vlasové balzamy, farby na vlasy, produkty make-upu, laky na nechty, parfumy atď.) sú zmesi rozličných chemických látok, ktoré sú veľmi často príčinou alergie u kaderníčok a kozmetičiek. 
Alergia na kozmetické produkty sa môže prejavovať akoalergia dýchacieho traktu (nádcha a astma) aleboalergia kože (často ako kontaktný ekzém či ako žihľavka).

 

 

Kovy


Kovy a kovové zložky sa často podieľajú na alergii. Najčastejšie príčiny alergie na kovy a rizikové profesie sú:


  • Nikel: používa sa v baníctve, modiststve, tavičstve, zlievarenstve, rafinériách, klenotníctve ako aj v potravinárskom priemysle pre stužovanie tukov. Osoby, ktoré sa zúčastňujú akýchkoľvek z týchto procesov, sa môžu stať alergickými na nikel.
  • Chrom: prítomný v množstve konštrukčných materiálov ako cement, lepidlá, omietky ale tiež vo farbenej koži, pochrómovaných kovoch
  • Kobalt: používa sa v elektrickom, v automobilovom a leteckom priemysle, žiletkách a chirurgických nástrojoch a farbách

 

Alergia na kovy sa tiež môže prejaviť ako ochorenie dýchacích ciest, prevažne ako kontaktná alergia, najčastejšie kontaktný ekzém.

 

Latex


Alergia na latex sa môže považovať za stigmu modernej spoločnosti. Latex je základná zložka prítomná v gume. V súčasnosti sa stal latex jedným z najpoužívanejších materiálov, používaná vo veľkom množstve objektov ako sú guma, adhezíva (vrátane suchého lepidla používaného na väčšinu balení ako napr. čokoládové tyčinky), balóny, hračky, gumy na gumovanie, kondómy, odevy, elastické gumy, rukavice a množstvo medicínskych a zubných zariadení. Človek je vystavený latexu veľmi často a alergia na latex je stále častejšia. Profesie s najväčšou expozíciou latexu sú tie, v ktorých sa vyrábajú spomenuté produkty ako aj zdravotnícki pracovníci (chirurgovia, anesteziológovia, sestričky) vystavení latexu v rukaviciach, liečebných či diagnostických zariadeniach, vedci a laboratórni technici. Alergické príznaky prejavujúce sa po vdýchnutí púdra z latexových rukavíc môžu byť veľmi často spôsobené latexom. Latex môže spôsobiť alergiu dýchacích ciest - astmu a nádchu a kontaktnú alergiu - žihľavkuekzém. Latex môže tiež zapríčiniť veľmi silnú celkovú alergickú reakciu.
pixel

GDPR  

Od mája 2018 platí

smernica GDPR EU 

o ochrane osobných údajov

poučenie....

 
NOVINKA 

  • virtuálna ambulancia
  • SMS notifikácie termínov
  • výber termínu cez internet

viac informácií....        

 

 
ZAMERANIE 

ambulancia je

zameraná na deti

a dorast 

 
Peľové spravodajstvo 

peľové spravodajstvo

Kliknite na mapu

 

pixel
pixel
psoit design Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republiky Úvodná stránka Zdravita, združenie ambulantných lekárov Zdravita, združenie ambulantných lekárov psoit design MUDr.Andrej  Zlatoš Zdravita, združenie ambulantných lekárov Asociácia súkromných lekárov Slovenskej republiky
pixel pixel